Налагодження та оптимізація SSD диска в Windows 10

У цьому році можна з упевненістю припустити, що більшість користувачів Windows 10 зробили перехід від жорстких дисків SATA до SSD дисків; будь то відносно новий ПК або апгрейд старого. У Windows 10 є багато можливостей, які допомагають SSD працювати в повному обсязі, але не завжди включає їх за замовчуванням. Крім того, перші з'явилися і нові SSD "не обов'язкові і обов'язкові" до оптимізації. З кожним оновленням windows 10, все більше і розумніше стають функції системи, яка сама визначає параметри для SSD. Ви можете бути особливо здивовані, дізнавшись, що дефрагментація SSD диска не така вже й погана ідея!

1. Оновлення прошивку SSD

Щоб переконатися, що ваш SSD працює так само добре, як це можливо на сьогоднішній день, варто бути на останній версії оновлення прошивки. На жаль, вони не автоматизовані; процес незворотній і трохи складніше, ніж оновлення програмного забезпечення. Кожен виробник SSD має свій власний спосіб оновлення прошивки SSD, тому вам потрібно буде перейти на офіційний веб-сайт вашого виробника SSD-накопичувача і слідувати посібникам звідти. Однак зручним інструментом для вас є CrystalDiskInfo, в якому міститься докладна інформація про вашому диску , в тому числі версія прошивки.

 • Скачайте з офіційного сайту CrystalDiskInfo.

скачати crystal disk info

2. Включити AHCI

Advanced Host Controller Interface (AHCI) - є головною функцією, яка гарантує, що Windows буде підтримувати всі функції, які поставляються з запуском SSD на вашому комп'ютері, особливо функція TRIM, яка дозволяє Windows допомагати SSD виконувати звичайну "збірку сміття". Термін "збір сміття" використовується для опису явища, яке відбувається, коли диск позбавляється від інформації, яка більше не вважається використовуваної. Щоб включити AHCI, вам потрібно буде увійти в BIOS свого комп'ютера і включити його де-небудь в своїх настройках. Я не можу точно сказати, де знаходиться настройка, так як кожен BIOS функціонує по-різному. Вам доведеться трохи пошукати або набрати в гугол картинках. Швидше за все, нові комп'ютери будуть включені за замовчуванням. рекомендується, щоб ви включили цю функцію перед  установкою операційної системи.

3. Включити TRIM

TRIM має життєво важливе значення для продовження терміну служби вашого SSD, а саме шляхом його чистки. Windows 10 повинна включити це за замовчуванням, але варто двічі перевірити, що він включений. TRIM - це команда, за допомогою якої операційна система може повідомити SSD диску, які блоки даних більше не потрібні і можуть бути видалені або відзначені як вільні для перезапису. Іншими словами, TRIM - це команда, яка допомагає операційній системі точно знати, де зберігаються дані, які ви хочете перемістити або видалити. Таким чином, SSD може отримати доступ тільки до блоків, що містить дані не звертаючись зайвий раз до непотрібних даними. Крім того, кожного разу, коли команда видалення видається користувачем або операційною системою, команда TRIM негайно знищує сторінки або блоки, де зберігаються файли. Щоб переконатися, включіть повторно функцію TRIM, відкривши командний рядок і задавши команду нижче:

fsutil behavior set disabledeletenotify 0

Включити функцію TRIM для SDD дисків

4. Переконайтеся, що відновлення системи включено

У перші дні появи SSD, коли вони були набагато менш довговічні і схильні до більш сильним розладів, ніж сьогодні, багато людей рекомендували відключити "Відновлення системи", щоб поліпшити продуктивність і довговічність накопичувача. У наші дні ця рада в значній мірі надлишковий, але певному програмному забезпеченню, як samsung SSD, автоматично відключає відновлення системи. Відновлення системи - надзвичайно корисна функція, яку рекомендую зберегти, тому перевірте, що ваш SSD не відключив.

відновити систему

5. Відключити індексування

Велика частина швидкості вашого SSD споживається в індексації файлів для пошуку Windows. Це може бути корисно, якщо Ви зберігаєте всі, що у вас є на SSD. Через дорожнечу і малих обсягів самого SSD диска, багато хто ставить просто операційну систему на нього і відповідно відключають індексацію файлів. Якщо ви відчуваєте уповільнення через періодичне процесу індексування, який виникає кожен раз, коли ви додаєте нові дані на диск, то краще працювати без індексування файлів на SSD диску, тому що прискорення швидкості від процесу індексування є зайвим в таких середовищах.

 • Натисніть правою кнопкою на своєму SSD і виберіть "Властивості".
 • Приберіть галочку "дозволити індексувати вміст на цьому диску".

Дозволити індексувати файли на цьому диску

6. Не чіпати дефрагментацію Windows

Ще одна реліквія ранніх днів SSD полягала в тому, що дефрагментація SSD була не тільки непотрібною, а й потенційно небезпечною. Дефрагментація забирає ресурси зношування циклів читання / запису даних, що залишилися на SSD диску. Так і є, але сьогоднішня Windows 10 це вже знає, і якщо у вас дефрагментація включена, Windows визначить ваш SSD і НЕ буде дефрагментувати його.  Краще подумати про сьогоднішню дефрагментації в Windows 10, як про більш універсальному інструменті для захисту диска. Навіть кнопка відноситься до процесу як "Оптимізація", а не "дефрагментації". Процес також буде " відновлювати " ваш SSD, який запускає прекрасну функцію TRIM, про яку ми говорили раніше. Тепер накопав одну статтю з фактами.

Scott Hanselman поговорив з командою розробників, що працюють над реалізацією накопичувачів в Windows:

Оптимізація накопичувачів (в Windows 10) виробляє дефрагментацію SSD раз на місяць, якщо включено тіньове копіювання томи (захист системи). Це пов'язано з впливом фрагментації SSD на продуктивність. Тут має місце неправильне уявлення про те, що фрагментація не є проблемою для SSD - якщо SSD буде сильно фрагментований, ви можете досягти максимальної фрагментації, коли метадані не зможуть представляти більше фрагментів файлів, що призведе до помилок при спробах записи або збільшення розміру файлу. Крім цього, більша кількість фрагментів файлів означає необхідність обробити більшу кількість метаданих для читання / запису файлу, що призводить до втрат продуктивності.

Що стосується Retrim, ця команда виконується за розкладом і необхідна в зв'язку з тим, яким чином виконується команда TRIM в файлових системах. Виконання команди відбувається асинхронно в файлової системі. Коли файл видаляється або місце звільняється іншим чином, файлова система ставить запит на TRIM в чергу. У зв'язку з обмеженнями на пікове навантаження, ця черга може досягти максимальної кількості запитів TRIM, в результаті чого наступні будуть проігноровані. Надалі, оптимізація накопичувачів Windows автоматично виконує Retrim для очищення блоків.

підсумок:

 • Дефрагментація виконується тільки якщо включена захист системи (точки відновлення, історія файлів використовують VSS).
 • Оптимізація дисків використовується для того, щоб позначити невикористовувані блоки на SSD, що не були помічені під час роботи TRIM.
 • Дефрагментація для SSD може бути потрібна і при необхідності автоматично застосовується. При цьому (це вже з іншого джерела) для твердотільних накопичувачів використовується інший алгоритм дефрагментації в порівнянні з HDD.

Іншими словами, дефрагментація Windows адаптується до вашого SSD, тому залиште в спокої цю функцію, включіть і забудьте!

7. Відключити Prefetch і Superfetch

Іноді Windows поміщає інформацію в фізичну пам'ять і віртуальну пам'ять, що належить програмам, які в даний час не використовуються або використовуєте дуже часто. Це називається "Prefetch" і "Superfetch". При установки SSD, ці функції відключається автоматично, причому для всіх дисків, на жаль. Багато виробників SSD дисків вважають, що краще ці функції залишити в Windows 10, але Samsung вважає інакше і рекомендує відключити їх. Буде набагато простіше зайти на сайт виробника SSD диска і почитати про ці функції, що радять. Якщо ви відчуваєте проблеми з високою SSD диска, великим обсягом споживаної пам'яті або помітили погіршення продуктивності під час активних операцій з ОЗУ, то відключимо ці функції через реєстр. Хочу зауважити, що на повільних SSD немає сенсу відключати ці функції.Рада 7 і 8 взаємопов'язані, виконати їх потрібно обидва.

 • Відкрийте редактор реєстру і перейдіть по шляху.
 • Ви побачите два ключа "EnablePrefetcher" і "EnableSuperfetch".
 • Натисніть два рази мишкою на них і встановіть їм значення 0.  Перезавантажте комп'ютер або ноутбук.

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters

Нюанс при зворотному включенні: Якщо ви захотіли включити їх назад, то у вас буде показаний тільки один ключ  EnablePrefetcher , ви не лякайтеся, а просто задайте йому значення 3 і перезавантажте комп'ютер. Після перезавантаження він автоматом створить  EnableSuperfetch відразу багатозначно 3.

Відключити Prefetch і Superfetchчерез реєстр

8. Відключити службу Windows Search і Superfetch

Навіть з вищезазначеним відключенням в реєстрі ваш комп'ютер може продовжувати сповільнювати ваш жорсткий диск за допомогою відповідних служб. Відключимо дві служби Windows Search і Superfetch .

 • Натисніть Win + R на клавіатурі, введіть services.msc  натисніть Enter. Знайдіть обидві служби, згадані вище.
 • Натисніть два рази мишкою по службі (однієї, потім другої) і виберіть Тип запуску: Відключено,  і Зупинити > Застосувати > OK .

Відключити службу Windows Search і Superfetch

9. Налаштуйте кешування запису

На багатьох SSD-пристроях кешування на рівні користувача може мати згубний вплив на диск. Щоб зрозуміти це, вам доведеться відключити цю опцію в Windows і подивитися, як працює диск після цього. Якщо ваш диск працює гірше, включіть назад.

 • Натисніть Win + R і введіть  devmgmt.msc , щоб відкрити диспетчер пристроїв.
 • Знайдіть Дискові пристрої та виберіть свій SSD.
 • Натисніть на ньому правою кнопкою миші і натисніть властивості .
 • Перейдіть у вкладку Політика і приберіть галочку " дозволити кешування записів ...".
 • Тестируйте свій SSD з відключеною і активним з'єднанням.

Відключити кешування запису на пристрої

10. Відключити ClearPageFileAtShutdown і LargeSystemCache.

Windows швидко реалізує ті речі, які більше не потрібні. SSD працює з флеш-пам'яттю, що дозволяє легко перезаписувати речі на диску. Тому файл сторінки не потрібно видаляти, коли комп'ютер вимикається. Це прискорить процес виключення Windows. З іншого боку, LargeSystemCache включений в основному в серверних версіях Windows і повідомляє комп'ютера, чи повинен він використовувати великий кеш для сторінок на диску.

 • Відкриваємо редактор реєстру і переходимо по шляху, який нижче.
 • Знаходимо  LargeSystemCache і  ClearPageFileAtShutdown , натискаємо мишкою два рази по ним і задаємо значення 0 .

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \

Відключити ClearPageFileAtShutdown і LargeSystemCache

11. Установити опцію Висока продуктивність

Коли ваш SSD вмикається і вимикається весь час після простою "сплячого режиму", ви помітите невелике відставання.

 • Натисніть Win + R і введіть  control.exe powercfg.cpl

швидкий вхід в параметри електроживлення

 • Встановіть схему електроживлення " Висока продуктивність ".

Включити високу продуктивність в Windows 10