Змінити швидкість обертання кулера на Корпусі, CPU і GPU

Кожен комп'ютер або ноутбук має вбудовані вентилятори для охолодження, щоб компоненти як процесор або відеокарта не перегрівалися. Якщо ви запустите масивну гру, яка вимагає потужних характеристик комп'ютера, то можете почути як вентилятори починають працювати швидше і видавати більше шуму. Якщо ви запустите на ноутбуці багато вкладок в Chrome, то ноутбук почне працювати з більшою віддачею ресурсів, і відповідно почне більше грітися, що призведе до збільшення швидкості обертання кулера. Справа в тому, що в комп'ютері або ноутбуці є датчики, які періодично відстежують температуру вашої системи, і коли вона досягає певного порогу, вони починають обертатися швидше, щоб охолодити той чи інший компонент устаткування.

Наприклад у мене була відеокарта Readon 4870, це була з перших картах, яка мала турбо видув, і її робоча температура була весь час 83 ℃. До цього на ринку були звичайні карти у вигляді відкритої плати, але Readon 4870 була в пластмасовій коробці і працювала на видув гарячого повітря. У літню пору температура доходила до 94 ℃, що змусило мене хвилюватися, та я вирішив вручну збільшити швидкість обертання кулера, що дозволило скинути температуру до 73 ℃, жертвуючи диким шумом.

Якщо ви хочете контролювати швидкість обертання кулера в Windows 10, то це можна зробити за допомогою зміни параметрів в BIOS або за допомогою сторонніх програм. Ви повинні розуміти, що не всі кулери будуть регулюватися програмами, так як вони можуть бути підключені безпосередньо через блок живлення або мати двох або трьох піновий роз'єм. Я тестував популярні програми як RivaTuner, SpeedFan, HWiNFO, і жодна з них не спрацювала для мого заліза.

Змінити швидкість обертання кулера на ЦП і корпусі через BIOS

Це найоптимальніший варіант, так як жодна стороння програма мені не допомогла, щоб змінити швидкість обертання кулера на центральному процесорі і корпусі. При включенні комп'ютера або ноутбука, відразу натискайте кнопку на клавіатурі DEL або F2, щоб увійти в параметри BIOS. Так як виробники материнських плат мають різний BIOS або UEFI я буду показувати приклад на Asrcok, але ви можете загугли в картинках свою модель. У більшості випадках вам потрібно знайти слово FAN або Speed . У моєму випадку маємо:

  1. CPU Fan 1 Setting встановити значення навпаки Automatic mode . Далі з'явиться Target CPU Temperature і Target Fan Speed .
  2. Target CPU Temperature ми встановимо 50 ℃ , а в Target Fan Speed встановимо Level 9 . Вийде, що при температурі вище 50 ℃, кулер почнеться крутитися швидше з рівнем 9. Рівень 9 це максимальний рівень обертання вентилятора. Ви можете задати свої температури і рівень обертання.
  3. Параметр Chsssis Fan 1 Setting  відповідає за вентилятори, які приєднані через материнську плату в 4 піновий роз'єм. Це можуть бути вентилятори, які знаходяться на корпусі. Але якщо корпусні вентилятори приєднані безпосередньо через блок живлення, то цей параметр не працюватиме.

регулювання вентилятора BIOS Asrock

3-pin і 4-pin

3-pin - Провід відповідає за сигнал передає швидкість обертання кулера при нормальній напрузі 4 або 12 вольт. Одним словом, швидкість кулера контролюється збільшенням або зменшенням напруги по силовому кабелю. Якщо ви підключили додатковий кулер і він сильно шумить, то швидше за все ви його підключили до 12 вольт.

вольтаж разьемов ПК

4-pin - Четвертий провід має регулятор оборотів, використовує відправку сигналів на вентилятор у якого є чіп. Чіп і контролює швидкість обертання кулера.

4-pin роз'єм на материнській платі

Змінити швидкість обертання кулера на відеокарті

Щоб змінити швидкість обертання кулера на відеокарті краще скористатися програмою msi afterburner. При першому запуску ви побачите параметри регулювання відеокарти. Знайдіть графу Fan Speed і натисніть в кутку на Auto, щоб була можливість вносити зміни. Задайте повзунком в процентному співвідношенні швидкість обертання кулера на відеокарті і натисніть на галочку, щоб перевірити задані параметри.

змінити швидкість обертання кулера відеокарти