Як оновити БІОС або UEFI материнської плати

Базова система введення-виведення комп'ютера або  Basic Input Output System  (BIOS) - це прошивка, яка управляє включенням і завантаженням комп'ютера. Напевно ви бачили багато разів, як з'являється при включенні комп'ютера чорний екран з білими написами і швидше за все ви помітили кілька підказок типу "Натисніть F12 для налаштувань" або "Del".

Прошивка, яка надається виробником вашої материнської плати не потребує оновлення дуже часто. Фактично, вам не потрібно оновлювати БІОС взагалі, якщо у вас немає проблем з обладнанням вашого комп'ютера. Якщо ви зіткнулися з апаратними збоями, оновлення BIOS вашої материнської плати комп'ютера або ноутбука є типовим кроком усунення неполадок. Він виключає проблеми з програмним забезпеченням і дозволяє зосередитися на будь-які проблеми з обладнанням.

У цій статті я буду використовувати термін "БІОС", але я маю на увазі як старий стандарт, так і нову систему UEFI. Крім усього іншого я буду проробляти оновлення зі своєю материнською платою ASRock. Процес оновлення повинен бути приблизно однаковим для більшості інших плат.

1. Визначте модель материнської плати і версію BIOS

Ви зможете знайти файли на веб-сайті виробника материнської плати, але спочатку вам потрібно дізнатися трохи більше про BIOS і материнської плати на комп'ютері або ноутбуці.

Рекомендую: Як дізнатися версію БІОС або UEFI і модель материнської плати

Крок 1 . Наберіть в пошуку меню пуск  msinfo32.exe , щоб запустити інформацію про систему.

msinfo32 запуск програми

Крок 2 . Ви побачите вікно "Відомості про систему", в якому ви знайдете інформацію про апаратні засоби комп'ютера. Знайдіть елемент "Версія BIOS", "Виробник основної плати" і "модель". Як ви можете бачити нижче, деяка інформація може бути відсутнім.

Відомості про БІОС, материнську плату і UEFI


Ви також можете знайти цю інформацію в самому BIOS свого комп'ютера, ноутбука при завантаженні, натискаючи Delete . Перезавантажте комп'ютер. На спливаючому екрані ви побачите якийсь текст внизу, в якому вам буде сказано щось на кшталт "Натисніть F2 для входу в програму установки" або F1. Точна кнопка для входу залежить від виробника вашої материнської плати asus, gigabyte, msi, hp, lenovo, але в моєму випадку ASRock це  Del . Точне місце розташування вашої системної інформації залежить від материнської плати. У мене ж знаходиться на вкладці "Main", рядок UEFI Version. В даному випадку  H61M-VG4  це номер материнської плати, а P1.40 це версія прошивки UEFI.

UEFI version

2. Знайти оновлений БІОС

Крок 1 . Після того, як ви дізнаєтеся номер версії БІОС і ім'я материнської плати, ви можете перейти на сайт виробника і знайти оновлені файли. Знайдіть сторінку підтримки вашої материнської плати і введіть в пошук назву моделі, в моєму випадку H61M-VG4 . Далі мені довелося натиснути на саму модель, яку видав пошук на сайті.

Мат плата H61M-VG4

Крок 2 . Перейдіть на сайті на вкладку "підтримка" і виберіть BIOS. Нижче буде надано файл прошивки оновлення. Уважно прочитайте, що рекомендує виробник і ознайомтеся з додатковою документацією. Після чого скачайте файл на комп'ютер, вибравши попередньо регіональність місцезнаходження.

Завантажити прошивку БІОС для ASRock

3. Підготовка файлів до оновлення БІОС

Крок 1 . Вам потрібно тепер записати скачаний файл на USB флешку, яка повинна бути відформатована для правильної роботи в FAT32 . Диски NTFS і ExFAT не працюватимуть. Разархівіруйте ZIP архів, далі папку можна відразу перетягнути мишкою на USB флешку.

Записати прошивку БІОС на флешку

4. Встановлення оновлення BIOS

Крок 1 . Тепер, коли ми провели наші дослідження та підготовку, ми готові до установки. Переконайтеся, що ваш USB-накопичувач підключений до порту USB 2.0 на задній панелі комп'ютера. Ці порти підключаються безпосередньо до материнської плати і є більш надійними, ніж порти на передній панелі.

Примітка : У деяких моделях материнських плат, можна встановити прошивку БІОС відразу при включенні комп'ютера. Для цього просто ви повинні швидко побачити і натиснути кнопку, яка буде показана з зразковим ім'ям   instal flash . У моєму випадку я натиснув при включенні комп'ютера кнопку F6 і відразу пішла установка поновлення BIOS.

Крок 2 . Перезавантажте комп'ютер і отримаєте доступ до БІОС, натиснувши відповідну клавішу (зазвичай Delete або F2 ). Далі у мене встановлюється через instal flash. Я переходжу на вкладку Tool і натискаю на instal flash (може бути у вкладці Advanced).

Tools uefi bios instal flash

Крок 3 . Далі буде табличка, натисніть OK і піде процес відновлення БІОС, після установки прошивки, комп'ютер перезавантажиться і можна буде приступати до роботи.

Процес встановлення прошивки оновлення БІОС

Якщо вам необхідно оновити БІОС на ноутбуці або вашої материнської плати комп'ютера, описані вище кроки повинні працювати, як загальне керівництво. Просто не забудьте також звернутися до інструкцій виробника плати для точного процесу оновлення.